Dost Elinin Sıcaklığı

Bilmem sen de benim gibi misin sevgili okur, benim hayatımda dostlarım çok değerlidir. Ama en çok da onları ihmal ettim senelerdir. Hayatın koşturmacasında işmiş, çocukmuş, evmiş derken en çok dostlarımı erteledim sanırım. Hep buluşalım sözleri verildi ama o buluşmalar önce senede bire sonra üç dört yılda bire düştü. Oysa hep derler ya dostları olmalı insanın yakınında dertlerini paylaşacağı ve mutluluklarını kutlayacağı.

Bugün bu yazı tam da o dostlarla ilgili aslında. Hep orada olduğunu bildiğiniz ve ne zaman görseniz sanki dünmüş gibi kaldığınız yerden ilişkinize devam edebileceğiniz dostlar. Onlar da sizin yanlarında olmanızı istiyordur eminim.

Geçenlerde başıma bir olay geldi. Onu paylaşayım sizlerle, eminim sizin de başınızdan geçmiştir, benzerleri. Üniversiteden çok sevdiğim bir arkadaşım vardı, hani şu yediğiniz içtiğiniz ayrı düşmeyen arkadaşlarınızdan. Ama hayat karmaşasında ihmal ettiğiniz, arada bir facebook mesajları ile yetindiğiniz, çok özlediğinizde telefonda konuştuklarınızdan. İşte tam 3 gün bu arkadaşımı gördüm rüyamda ama çok da sevimli rüyalar değildi hani derler ya karabasan cinsinden.

Bir sabah kalktım ve mesaj attım arkadaşıma o da bir şirkette müdür olduğu ve yoğunluktan telefonumu açamayabileceğini düşünerek. (Eski ben olsam ardına düşmez beklerdim inanın) Ama sonra hayır dedim bir de arayayım belki açar kim bilir. Telefon ağlamaklı bir ses tonu ile açıldı. Benim de başımdan kaynar sular boşandı, içime mi doğmuştu. Arkadaşım bin bir zahmet ve tedavi sonucu sahip olduğu bebeğini kaybetmişti ve çok üzgündü.

O kadar kızdım ki kendime o an, işmiş güçmüş derken en sevdiklerimizin bile zor günlerinde yanında olamadığımız için. Seçimlerimi hep işten yana yaptığım için. Ama artık öyle değil.
Bir sepetteki inci taneleri gibidir dostlar. Sepetiniz ne kadar doluysa hayatınız da o kadar renkli o kadar keyiflidir. Her biri farklı farklıdır hiç biri birbirine benzemez. Hatta bazen geçinemezler birbirleriyle. Aman ola ki feda etmeyin birini bir başkasına, herkesin yeri ayrı olsun hayatınızda. İşte hayat o zaman güzel.

Arkadaşım, eminim yakın zamanda tüm bu üzüntüleri geride bırakacak. Zaten o çok badireyi atlatmış, çok üzüntüyle başa çıkmış, gurur duyduğum biridir. Gelecekte çok güzel günlerin onu beklediğine de eminim. Çünkü hayatta her şey başka bir şeye kapı açar. Ama her ne olursa olsun ben burada onun yanında olacağım ve daha da önemlisi o burada olduğumu bilecek.

Zamanı geldiğinde omzunda ağlayabileceğiniz insanları bulabilmek zordur hayatta, işte sizin böyle dostlarınız varsa sakın ola bırakmayın ellerini. Çünkü bir dost elinin sıcaklığını bulmak zordur hayatta.

Eğer böyle dostlara sahip olan şanslı insanlardansanız, arayın bugün onları ama öyle facebook, whats up mesajıyla falan değil, bir sesini duyun, belki onun da ihtiyacı vardır sizin sesinizi duymaya kim bilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir