Sincap ve Meşe Palamudu

Bugün size sevimli bir çizgi film kahramanından bahsetmek istiyorum. Buz Devri isimli animasyon filminin başlangıç ve bitiş kısmında gördüğümüz sincap ve onun sevgili meşe palamudundan. Hepimiz yüzümüzde gülümseme ile izlemişizdir eminim o bölümü. O gariban sincap önce kaybeder, sonra bulur palamudunu. Sonra gene kaybeder, hayatının amacı o palamudu kovalamaktır. Kovalar durur palamudu tam yemesini beklediğiniz anda yine yitirir palamudunu.

Biz de sincabın palamudunu kovaladığı gibi kovalar dururuz mutluluğu. Ama arsız palamut gibi mutluluk da çok yaramazdır. Kaçar durur elimizden, bir türlü tam olarak sahip olamayız.

Hiç düşündünüz mü belki de sahibizdir mutluluğa, sahibizdir de farkında değilizdir.

Bazı insanlar vardır; hayatta en ufak şeyden mutluluk çıkarmasını bilir, hayata pozitif bakar. Kolay kolay da yılmazlar hayatın zorluklarından. Bazıları ise boş yarılarını görürler bardakların hep ve hiçbir şeyden mutlu olmazlar. Hayatın en ufak bir sarsıntısında yıkılmaya hazırdırlar. Pek bir beklentileri de yoktur aslında hayattan. Sakın bu iki insan tipinin keskin çizgilerle birbirlerinden ayrıldıklarını sanmayın. Hepimizde biraz ondan biraz ondan var aslında.

Siyah ve beyaz gibi keskin değildir burada sınırlar. Aslında sadece bakış açısıdır farklı olan. Olaylara baktığınız yer önemlidir. Pozitif olup hayatın zorluklarına göre kendinizi konumlandırabilirsiniz ya da negatif olup hayatın rüzgârında savrulur gidersiniz. Burada seçim sizindir.

Bu tam da bir mutluluk seçimidir. Bakış açınıza göre ya mutlu olmayı seçersiniz ya da mutsuz olmayı.
İşte tam da burada sincaba dönmek lazım hani şu bizim palamut peşinde koşan sincaba. O hiç vazgeçti mi, palamudunu bırakmayı düşündü mü hiç. Hayır, zıddına kaybettiği anlarda bile umutsuzluğa kapılmadan palamudunu aradı. Biz de umutsuzluğa kapılmadan negatif düşünceleri kafamızdan uzaklaştırarak mutluluğumuzu aramalıyız.

Çünkü bu bir seçimse neden mutsuzluğu seçelim öyle değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir