Haydi, Sen Yaparsın…

Bazen insan kendini içinden çıkamayacağı durumlarda bulur. Ne yapsa ne etse çıkar yolu bulamaz. Düşünmekten yorulur ama bir türlü çözüm bulamaz.

Hepimiz yaşamışızdır böyle durumları. Bir süre sonra sorunlarımıza objektif yaklaşamaz oluruz, zamanla beynimiz ne yaparsak yapalım çözümü bulamayacağımıza inanır. Aslında onu biz inandırırız. Denemiş ama yapamamışızdır.

İşte tam da burada yine atalarımızın söylediği harika bir söz vardır.

“Akıl akıldan üstündür”

Bu gibi durumlarda diğer insanlar olaylara bizden farklı bakabilirler. Bizim objektif olamadığımız durumlarda onlar objektif olabilir.

Yardım istemekten, akıl danışmaktan çekinmemek lazım. Her birimizin kendimize has özelliklerimiz var. Sizin çok iyi olduğunuz bir alanda ben başarılı olamayabilirim. Benim uzman olduğum bir konuda da siz çok iyi olamayabilirsiniz.

Ne yazık ki günümüzde her şeyi, bilgiyi bile kendimize saklama hastalığımız var. Oysa bilgi paylaşmak içindir. Siz bilgi küpü de olsanız birine bir şey öğretmedikçe bir değeriniz yoktur. Hayat paylaştıkça anlam kazanır, değerlenir.

Ben şimdiye kadar hep bilgimi paylaşmayı denedim, ne bildiysem ne öğrendiysem paylaştım. Yardım istemekten de çekinmedim, yardım etmekten de. Bu sayede her birinin yeri ayrı olan pek çok dostum oldu. Hep şanslı hissettim kendimi onlara sahip olduğum için.

Geçen gün başıma gelen olayı paylaşayım sizinle. Çok yakın bir arkadaşım yüksek lisans yapıyor ama bir türlü tez konusunu belirleyemiyordu. Aslında aftan yararlanıp döndüğü yüksek lisansı, bir an önce bitirmek istiyordu. Bu alanı çok isteyerek seçmişti, dersleri de keyifle tamamlamıştı ama evmiş, çocukmuş, işmiş derken tez hep ertelenmiş sonra da bitirme süresi geçmişti. Yakın zamanda aftan yararlanmış ama konuyu seçemeden hocası değişmiş, o bunlarla uğraşırken de bir dönemi daha geçirmişti.

Bazen böyle sürümcemede kalan işler yorar bizi, beynimizin bir yerinde hep o vardır. Sürekli duyulan bir vızıltı gibidir. Bizi yerde yer. Arkadaşımda tam bu durumdaydı.
Bir süredir bu durumda olduğunu bildiğimden bir kere daha sormak istedim, bu konuda ne yaptığını. Aslında bu sorunu halledebilecek bütün niteliklere sahipti. Tek ihtiyacı olan biraz cesaretti.

Bazen tek ihtiyacımız olan biraz cesaretti. Yapılması gereken şey aslında yapabileceğimiz bir şeydir. Ama bir tembellik, bir üşengeçlik, bir bıkkınlık gelmiştir. Olmayacağına, yapamayacağımıza inandırırız kendimizi.

Oysa tek ihtiyacımız olan şey “Haydi Sen Yaparsın”dır. Bir arkadaştan, bir dosttan duyulabilecek cesaret verici bir söz.

İşte o zaman çözülür buzlarımız, beynimiz yeniden inanır yapacağına, her şey daha kolay gelir.

Birbirimizden desteğimizi esirgemememiz lazım, bugün arkadaşınıza verdiğiniz desteğe inanın yarın sizin ihtiyacınız olabilir.

O gün arkadaşıma söylediğim tek şey “sen yaparsın, git ve yarın o işi hallet” di. O da aynen öyle yaptı. Artık bir danışmanı, tez konusu ve bir proje grubu var, üstelik beynindeki o vızıltı da azaldı. Artık sadece keyifle tezini okuyacağımız günü bekliyoruz.

Siz de desteğe ihtiyacı olan arkadaşlarınızı yalnız bırakmayın, pozitif olun ve onları cesaretlendirin. Çünkü bir gün siz de cesarete ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir