Sevgililer Günü Sadece Bir Gün Mü?

Hayat ne garip, insan yaş aldıkça özel günlere de farklı bakmaya başlıyor. Bu yaşıma kadar özel günlere çok önem verdim. Doğum günleri, evlilik yıl dönümleri ve tabii ki Sevgililer Günü. Hiç birini es geçmedim. Hep hediyeler aldım ve hep de hediyeler bekledim.

Eşim bazen çok özel sürprizler yaptı, bazen de unuttu ve sonuçlarına katlandı.

Oysa bugün Sevgililer Günü’ne birkaç gün kala düşündüğümde bugünde alınacak bir hediyenin aslında ilişkiniz için hiçbir anlam taşımadığını görüyorum.
Sıradan bir günde gelen bir çiçek, sevgililer gününde gelen bir hediyeden daha iyidir bence. Çünkü düşünmüştür, önemsemiş ve almıştır. Medyada, gazetelerde, billboardlarda mesaj bombardımanı altında tutularak almak zorunda bırakılmamıştır.

Sevgi sadece hediye alınarak gösterilecek bir şey değildir. Sevgi hissettirilecek bir şeydir. Tıpkı benim oğluma aldığım yüksek meblağlı oyuncakların onunla baş başa geçirdiğim bir günün yerini tutamayacağı gibi artık biliyorum ki pahalı hediyeler de yürekten söylenecek birkaç sözün yerini tutamaz.

Bir insan sizi seviyorsa sevgililer günü hediyesi almasa da sizi seviyordur, alsa da sizi seviyordur. Hediye sadece sevdiğini gösterme şeklidir. Belki sizin kocanız ya da sevgiliniz sevdiğini hediyeden daha iyi gösteriyordur size. Göstermek de değil hissettiriyordur belki.

Bazen çok küçük şeylerden hissedersiniz karşıdaki insanın sizi sevdiğini. Hastayken size bakması, siz çalışırken size çay getirmesi, dışarı çıkarken aman kalın giyin üşütme demesi. Tüm bunlar birer seni seviyorumdur. Üstelik kenara koyup unutacağınız hediyelerden daha değerlidir.

Sevgi, uğruna çaba gösterilmesi emek harcanması gereken bir şeydir. Kendini bile anlamakta zorluk çekerken karşıdakini anlamak çok zordur. Uzun zamandır evli olan insanlara baktığınızda müthiş bir uyum görürsünüz, bu uyum zamanla kazanılmıştır. Zamanla deneye deneye öğrenmiştir iki tarafta birbirlerinin sınırlarını, kolay kolay da zorlamazlar o sınırları. Kırmak istemezler çünkü karşılarındakini.

Sevgi emektir, biri uğruna çaba göstermektir. Yeri geldiğinde kendinden çok onu düşünmektir.
İşte tüm bunları bir hediyeye sığdırmak mümkün değildir. Onun için de sevgililer günü bir gün değildir. Sevgililer günü her gündür. Birbirini seven iki insan için dün, bugün ve yarın aynıdır. Hepsi birer sevgililer günüdür.

Siz de sevdiklerinize her gün sevginizi hissettirecek bir şeyler yapın, ufak notlar koyun mesela ceplerine gün içinde sizi hatırlatacak. İyi gelecektir günlük iş karmaşası içinde bunalmışken sizi hatırlamak.

Arayın mesela gün ortasında sadece sesini duymak için, gündelik konuların konuşulmadığı sadece sesini duymak istedim diye başlayan bir konuşma. Bakın göreceksiniz nasıl mutlu olacaktır.

Bu kadar basittir aslında sevdiğini göstermek. Siz de gösterin sevginizi sevdiğinize, gösterin ki her gününüz sevgililer günü tadında olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir