Gülümsemek ya da Gülümsememek

Hayatımızda yaptığımız tercihlerden biridir güler yüzlü olmak ya da olmamak. Bazı insanların tarzı sert olmaktır, güçlü durmaktır hayata karşı. Onun için zordur bu insanları gülerken görmek. Genelde suratlarında katı bir ifade vardır. Bu onların kötü olduklarından değildir. Sadece kendilerini korumak için taktıkları maskeleridir. Hatta bazıları gerçekten çok yumuşak kalpli, çok iyi insanlardır.

Bazı insanları ile hep gülerken görürsünüz. Her şey kötü giderken bile gülümseyebilirler. Her zaman mutlu oldukları için değil, bazen de mutsuzluklarını sakladıkları için gülerler. Acılarını saklarlar çoğu zaman. Gülümsemek de onların kendilerini koruma maskesidir.

Gülümsemek pek çok araştırmaya göre karşımızdaki insan ile ilgili ilk izlenimlerimizi oluştururken çok etkili olan bir şeydir. İnsanlar gülümseyen insanlarla daha çok birlikte olmak isterler. İlk kez tanıştığınızda bile gülümsüyorsanız sizin hakkında olumlu duygular hissederler.

Telefonda mesela gülümseyen insanların gülümsedikleri görülmese bile karşıdakiler tarafından hissedildiği ve konuşma üzerinde son derece olumlu bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Bunu kanıtlayan araştırmalarda vardır dünyada.

Peki, biz ne kadar dikkat ediyoruz, gülümsemeye.

Ben hayatım boyu asık suratlı olamadım. Ama son bir yıl içinde de ne kadar az gülümsediğimi yeni yeni fark ediyorum.

Gülümseme insana pozitif enerji veren bir şey. Hayata olumlu tarafından bakmanızı sağlıyor. Bardağınız tamamen boş bile olsa onu doldurabileceğinizi hatırlatıyor.

Hepimiz çevremizde pozitif enerji veren insanların olmasını isteriz. Olayları olumlu yanlarından gören ve bize olumlu yanlarını gösteren insanları isteriz çevremizde.

Peki, biz öyle miyiz?

Hayat, olumsuz tarafından bakacak olursanız pek çok olumsuz şey görülebilecek bir yer ne yazık ki. Hele bugünlerde her gün kötü bir haber alıyoruz.

Ama bu bizim olumsuz olmamızı gerektirmez. Olumlu düşünmek bize pek çok kapıyı açabilir. Tabii ki değiştiremeyeceğimiz şeyler de olacaktır. Ama onlar için olumsuz düşünmenin de bir faydası yoktur.

Hayatımızı negatif düşürerek karanlıklar içinde geçirmek ya da her olumsuz şeylerin altında bile olumlu bir şey olabileceğine inanmak bizim elimizde.

Bu hayat bizim, onu biz şekillendiriyoruz. Olaylar karşısındaki tavırlarımız hayatımızı yönlendiriyor. Elinizden gelen her şeyi yaptığınız bir şey olmadığında yaşayacağınız üzüntüyü tahmin edebiliyorum ama her şeye rağmen gülümsemek sizin büyümenize neden olurken yeni ve güzel şeylere de bir kapı aralıyor.

Ben şahsen kendi adıma gülümseyerek büyümeyi tercih ediyorum. Olumlu düşünerek olumlu şeyler olmasını sağlamaya çalışıyorum. Olumsuz düşünmenin bana bir yararı olmadığını öğrendim.
Hayatta gülümseyebileceğiniz öyle çok şey var ki.

Hayatınızda olumsuz her ne olursa olsun, ona inat gülümseyin. Çünkü gülümsemek tüm kilitli kapıları açan bir anahtardır. Hemen bugün açılmaz belki o kapı ama gelecekte mutlaka açılacaktır ya o kapı ya da yeni kapılar.

Siz gülümsemekten vazgeçmeyin yeter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir