Beyninizi İnandırmak

Hayat aslında alışkanlıklardan ibarettir. Kolay kolay bırakmak istemeyiz alışkanlıklarımızı, ama iyi ama kötü. Bir şeye alıştık mı hep öyle olsun isteriz.

Akşam yemek yediğimiz saati değiştirmek istemeyiz mesela. Alıştıysak o saatte yemek yemeye her gün aynı saatte yemek yemek isteriz. Üstelik beynimiz de inanır her gün o saatte acıktığımıza.

Aslında tıpkı acıkmak gibi beynimizi iyi şeylere de inandırabiliriz. Çok istediğimiz bir şeyin gerçekleşmesi için mesela onu kandırabilir ve ona uygun davranmasını sağlayabiliriz.
Beynimiz bir süre sonra inanır yapmak istediğimiz şeye ve tamamen ona uygun davranmaya başlar.

İki sene önce yaptığım diyette tam da buna benzer bir şey yaşamıştım. O kadar motive, öylesine inanmış bir şekilde yapmıştım ki diyetimi, beynim aç olmadığına inanıyordu. Ben ki tatlılar için ölen biriyimdir, asla tatlı istemiyordum. Canım istemediği gibi yokluğunu da aramıyordum.

Alışmıştım sanki tatlısız hayata.

Oysa düzenim bozulup akşam yemeklerini geç yemeğe başlayınca alışkanlıklarım da değişmiş ve beynim artık inanmaz olmuştu tatlı istemediğime. Zıddına artık daha çok istiyordu.

Zincirini koparmış biri gibi tatlı yemeye başlamıştım. Artık beynimi yönetemiyordum. Alışkanlıklarım bozulmuş ve beni duygularım yönetir olmuştu. Onlarda her canları sıkıldıkça tatlı istiyorlardı.

Azimle verdiğim 23 kilonun neredeyse tamamını geri aldım. Hayat düzenim değişince her şey bozulmuştu. Zaten psikolojimde artık tatlısız durmama izin vermiyordu. Beynimi kandıramıyordum.
Arkası zaten domino taşları gibi geldi.

Kaybettiğimiz şeylerin arkasından üzülürüz genelde. Bende başlarda kilo aldığım için çok üzülüyordum, hatta takıntı yapmıştım kendime. Ama artık takıntı yapmıyorum.
Çünkü kilo olayının aslında beyinde bittiğini öğrendim. Kim ne derse desin inanmayın.

Siz gerçekten yürekten istemedikçe kilo veremezsiniz. Kilo vermek müthiş motivasyon isteyen bir şeydir. Önce psikolojik olarak hazır olmanız gerekmektedir. Psikolojik olarak hazır olmadan başlanılan diyetler ne yazık ki sizi daha çok depresyona sürükler.

Nereden mi biliyorum? Çünkü hepsini yaşadım.

Hafta içi ölesiye yaptığım diyetleri hafta sonu kahvaltıları ve beş çayları ile bozdum. Neden mi çünkü hazır değildim.

Bu sefer ne yapacağımı biliyorum. Psikolojik olarak hazır olacağım. Ben hazır olduktan sonra beynimi inandırmak zaten kolay olacak. Bir kere başardım bir kez daha yapabilirim.

Kilo vermek gibi istediğimiz her şeyin anahtarı aslında bizde. Önce hazır olmakta, hazır olmalıyız, istediğimiz her ne ise onun için hazır değilsek gerçekleşse bile fark etmeyebiliriz. Tamamen hazır olmalıyız.

Sonra beynimizi inandırmalıyız isteğimizin gerçekleşeceğine. Gerçekte inanmalı beynimiz onun olacağına bir gram bile şüphesi olmamalı.

Beynimiz inandıktan sonra inanın gerisi kolay.

Siz inanmazsanız beyninizi zaten inandıramazsınız. Beyniniz inanmazsa da ne yazık ki o isteğinizi gerçekleştiremezsiniz.

Unutmayın bir şeye sadece onu gerçekten istiyorsanız sahip olabilirsiniz, aksi takdirde küçücük bir motivasyon eksikliği bile elinizden kayıp gitmesine neden olacaktır.
Belki de şu an parmaklarınızın ucunda, yakalayın onu ve sakın kaçırmayın elinizden. Ben kaçırmayacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir