Birbirimizin Hayatına Dokunmak

Hayat bu aralar gerçekten çok yoğun bir yandan profesyonel olarak yazma macerama devam ediyorum, bir yandan da evdeki işleri yoluna koymaya çalışıyorum. Evden çalışıyor olmak tabii ki müthiş bir keyif.

Çalışma yaşamımın son yılında da iki gün evden çalışıyordum ama şu an ki evden çalışma çok daha keyifli. Sabah İstanbul trafiğine katlanmak zorunda olmamak gibisi yok. Uzun yıllar Anadolu ve Avrupa yakası mekik dokumuş biri olarak söyleyebilirim ki sabahın köründe kalkıp işe gitmek zorunda olmamak müthiş bir şey.

Bence İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız eviniz işinize yakın olmalı. Yoksa benim gibi hayatınız yollarda geçer. Yolda geçen zamanı da değerlendiremiyorsanız alın size bir sürü zaman kaybı. Hep diyoruz ya zamanımızı iyi kullanalım diye. Yolda geçen zaman, ilk değerlendirilmesi gereken zamanlardan biridir bence.

Peki, bu zamanı nasıl değerlendirebiliriz? Ben genellikle bu zamanı okuyarak değerlendirirdim. Daha önce de kitap okumayı sevdiğimi söylemiştim. Ev ve iş arasında geçirdiğim o bir saatte bir sürü kitap okumuşumdur. Kitap okumak hem sizi dinlendirir hem de kafanızı dağıtır. Hele bir de kaptırırsanız kendinizi bir bakarsınız bir gün Çarlık Rusya’sında geziyorsunuz, bir bakarsınız Osmanlı Saraylarının koridorlarında yürüyorsunuz. Hiç olmamış ülkelerin yine hiç var olmamış zamanlarında kahramanlarla savaşlara katılıyorsunuz.
Kitap okumak dünyanın en keyifli şeylerinden biridir. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmeliyiz. Biz oğlumla kitap okuma saatleri yapıyoruz mesela. Ben onun kitaplarından okuyorum ve üzerinde beraber konuşuyoruz. O kadar ilginç ki, o benden çok daha dikkatli ve çok orijinal detaylar yakalıyor okuduğu kitaplarda. Bense artık algım daha önyargılı çalıştığı için mi bilmem bazı şeyleri göremeyebiliyorum. Bu onların geleceğini şekillendirecek ve daha iyi bir insan olmalarını sağlayacak bir özellik ne olur ihmal etmeyin okumayı.

Peki, yolda kitap okurken mideniz bulanır ise ne yapalım? Çok güzel bir soru inanın. Çünkü son yıl yaşadığım sorun tam da buydu. Dikiz aynasını gereksiz bir şey gibi gören servis şoförümüz sayesinde ne yazık ki okuyamamaya başladım. Gerçi ben sonra ulaşım aracımı Marmaray’a çevirerek bu sorunu aştım ama sizin başka bir şansınız yoksa sesli kitapları deneyebilirsiniz. Bugün görme özürlü arkadaşlarımız ve yaşlı insanlar için pek çok sesli kitap var.

Keşke çıkan her kitabın seslisi olsa diyor insan. Çünkü inanın okumanın yaşı yok ve tabii ki özürlü kardeşlerimizin de en az bizim kadar yaşamlarını sürdürmeye hakları var.

Hatta sesli ders kitapları da yapılsın ve daha çok engelli kardeşimiz okuyabilsin.

Bu konu ile ilgili son bir haber daha duydum. Hem çok sevindim hem de kendi okulum olduğu için gururlandım. Benim de mezunu olduğum sevgili okulum Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğrencilerinden Berk Balatlı geçirdiği bir trafik kaza sonrası doktorlar tarafından yüzde 4 yaşama şansı verilirken hayata tutundu. Kaza sonrası hafıza kaybı, göz kayması ve odaklanma problemi yaşayan Berk, üniversiteye geri döndüğünde ne yazık ki derslerinde eski performansı gösteremedi.

Gazetecilik Anabilim Dalı Başkanı benim de sevgili hocam Prof. Dr. Gülgün Tosun, Topluma Hizmet Dersi kapsamında bir proje başlattı. Proje kapsamında Berk için 45 arkadaşı ders notlarını sesli kitaplar haline getirdiler. Canla başla, gece gündüz çalışan hepsi pırıl pırıl çocuklar, hem arkadaşlarının 30-40 olan notlarının 70-80’lere çıkmasını sağladı. Hem de okulda sesli kitap arşivi kurulması için ön ayak olmuş oldu. Artık başka görme engelli arkadaşlarımız da bu okulda eğitim verecekler.

Bir insanın hayatına dokunmak bence tam olarak da bu demektir. Ona öyle bir dokunursunuz ki hayatı değişir her şey daha güzel olur

Elinize sağlık hocam, yüreğinize emeğinize sağlık çocuklar ve Berk devam et arkadaşım yolun açık olsun.

Bazen çok küçük bir şey yaparsınız ama yaptığınız şey bir sürü insanın hayatına dokunur. İşte hayat tam da böyle bir şeydir.

Hepinize birbirinizin hayatında güzel dokunuşlar bırakabileceğiniz bir gün diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir