Hatalara İzin Vermek

Bazı günler vardır, kendinizi çok yorgun hissedersiniz. Ben de bugün tam da öyle bir güne başladım. Ardından da bütün aksiliklerin birbirini kovaladığım bir gün yaşadım.

Yetişmesi gereken yazılar, yetişilmesi gereken yerler, görülmesi gereken kişiler.

Sonra bir an dur dedim. Yeniden eskisi gibi olma, biraz dur. Dinlen nefes al.

İşte her şey o andan sonra yoluna girmeye başladı.

Tabii bu yazma işinde yeni olduğum için henüz istediğim kadar hızlı olamıyorum. Sürekli işlerle, bir günlük işler çakışmaya başlıyor. Ama zamanla bunu da öğreneceğimi düşünüyorum.

Üstelik hatalar da insana bazen her şeyin yolunda gitmesinden daha çok şey öğretebiliyor. Bence hata yapmak çok insani bir şey hele ki o hata ilk kez yapılıyorsa. Yürekten dilenen bir özür de en iyi hata telafisi bence. Burada önemli olan hatayı tekrar etmemektir. Hata sürekli bir hale gelirse orada sorun var demektir.

Hatalarımızdan ders almalıyız, onlar bizim hayattaki en iyi öğretmenlerimiz.

Hata yapmadan öğrenmek ne yazık ki mümkün değil.

Hata yapmak ve özür dilemek kadar insani bir şey düşünemiyorum.

Peki, neden bu hata yapmama takıntımız. Aman yanlış olmasın, aman hatasız olsun. Tamam, olsun da bunları yapanlarda kanlı canlı insanlar sonuçta öyle değil mi?

Bazen hayatı bu kadar zor hale getiren bizleriz.

Herkes yaptığı işte iyi olmak ister, bundan doğal bir şey de olamaz.

Herkes her şeyi hatasız yapmak ister. İşte bu ne yazık ki mümkün değil.

Çünkü biz insanız ve insanoğlunun hata yapmaya hakkı vardır.

Hata yapmadan öğrenmek mümkün değildir.

Çevreme baktığımda ne yazık ki hala çoğu insanın bunun farkında olmadığını görüyorum. Çocuklarına hata yaptığı için kızan anne banalar, öğrencilerini hataları yüzünden cezalandıran öğretmenler, çalışanlarını yine hataları yüzünden cezalandıran patronlar ya da müdürler.

İşin komik yanı bu suçlamaları yapanlar da insanlar ve onlarda hata yapıyorlar. Tek sorun yaptıkları hataların farkında değiller.

Hata yapmayı engellemeye çalışmak çok güzel bir şey tabi ki ama hataları engellemeye çalışırken bazı başka şeyleri de engellediğimizin farkında mıyız?

Çocuklarımızın hata yapmaktan korktuğu için yeni şeyler denemek istememeleri, öğrencilerimizin hata yapıp başarısız olacağı kaygısı ile baş başa bıraktığımızı, elemanlarımızı daha az sorumluluk alır bir hale getirdiğimizin farkında mıyız?

Hata yapmamak için özgüveni olmayan bir topluma doğru gittiğimizin farkında mıyız?

Özgüveni olmayan insanlar olacağımıza bırakın hata yapalım, hatalarımızdan dersler alalım. Çünkü o dersler bize unutamayacağımız şeyler öğretecek.

Ben şahsen hatasız yaşamaktansa hata yaparak öğrenmeyi tercih edenlerdenim.

Korkmayalım hata yapmaktan barışalım hatalarımızla. Çünkü her hata bize doğru bir şeyi öğretir.

Sonunda ölümün olduğu bir dünyada hatasız kul olur mu sevgili okur sen söyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir