Gündelik İşler

Siz de öyle misiniz bilmiyorum ama ben de çok kötü bir erteleme huyu vardır. Sürekli bir şeyleri ertelerim. Bu bazen zamansızlıktan bazen de gerçekten o işi o an yapmak istemememden kaynaklanıyor.

Ama bir gün, bir bakıyorsunuz ortada kocaman bir ertelenenler yığını sizi bekliyor. Çekmeceleriniz atılması gereken kâğıtlarla doluyor, bakmayı ertelediğiniz için. Arkadaşlarınız darılıyor onları aramayı ertelediğiniz için. Yapılması bekleyen işler, alınmayı bekleyen eşyalar, okunmayı bekleyen kitaplar.

Bu süreç bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İnanılmaz bir gerginlik yaratıyor üzerinizde. Çekmeceleri açmak gelmiyor içinizden, utancınızdan arkadaşlarınızı arayamıyorsunuz. Yeni kitaplar almıyorsunuz kendinize ceza olarak.

Peki, bu durumdan nasıl kurtulacağız?

Ufak ufak başlayacağız hayatımızı düzenlemeye her gün küçük bir parça. Zaten her şeyi bir günde düzenlemeniz mümkün değil, önce bunu bir kabul edelim. Mümkün olmadığını biliyorum çünkü denedim.

İlk işten ayrıldığım günlerde kaç günümü harcadım hayatımı düzenlemek, gündelik işlerimi yoluna koymak için. Hem çok yoruldum hem de hiçbir şey istediğim gibi olmadı. Neden mi çünkü insanoğlunun bir kapasitesi var onun üzerinde işi isteseniz de yapamazsınız. Sona kalan işler hep en kötüleri olur, çünkü yorulmuş ve sıkılmışsınızdır.

O zaman ne yapacağız, her gün bir parça yapacağız. Neyse yapmak istediğiniz iş, düzene sokmak ya da sadeleştirmek için her gün minik bir adım atacağız. İstediğimiz gibi, gönlümüzce yapacağız. Hem sıkılmayacak hem de bittiğinde ben yaptım diyeceğiz keyifle.

Bu bir dolabın baştan sona elden geçirilmesi de olabilir. Kütüphanenizin düzenlenmesi de hatta belki gardırobunuzun düzenlenmesi olabilir. Tam bir kabus biliyorum.

Hayatta hemen o an, o gün bitirilecek işler pek yok ne yazık ki. Zamana yaydığınızda daha fazla başarılı olma şansınız var. Sadece dikkat etmememiz gereken ertelememek.
Çünkü ertelenen şeyler birikerek bir yığın oluşturuyor ve o ertelenenler yığınının stresi bile insana yetiyor.

Ben bugün mesela kitaplarımı elden geçirmek istiyorum. Okumak istediğim yeni kitaplar var. Yeni siparişler vermek istiyorum ama hala sağda solda dolaşan okumadığım kitaplarım var. Önce onları toparlamak istiyorum. Bir okuma takvimi yapacağım kendime.

Okumadığımda sanki aç kalıyormuşum gibi hissediyorum. Okumalıyım, her türlü şeyi okumalıyım. İşte okuyacak yeni kitaplar almak için de eskileri tüketmeliyim.
Kitaplarımı elden geçirmek ne zamandır istediğim bir şey, ama hep erteliyorum. Bu gün bir ucundan başlamanın zamanıdır.

Sizin de varsa böyle ertelediğiniz şeyler, bir ucundan tutmanın zamanı olabilir ne dersiniz?

Ertelemeyin, şimdiden planlayın ve başlayın belki bugün bitmez ama biraz olsun yol alırsınız.

Ama en önemlisi hayatı ertelemeyin, onun tekrarı yok.

Onu da bir başka yazımızda konuşalım sevgili okur, haydi kal sağlıcakla.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, bu yazımıza çok uygun yukarıdaki karikatürü www.karikaturu.com sitesinden aldım. Ne yazık ki yapanın adı yoktu olsa onu da tabii ki belirtmek isterim. Gerçekten çok hoş anlatmış ertelemeyi, her kim yaptıysa eline, emeğine sağlık.

“Gündelik İşler” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir