Cahil Cesareti

Ne çok kendini göstermeyi seven insan var değil mi çevrenizde? Bilsin bilmesin her konuda konuşmayı seven, her konuya bir yorum yapan insan sayısı o kadar çok ki.

Cahil insanların çok cesur, eğitimli insanların ise cesaretsiz olmaları hakkında yapılan çok sayıda araştırma bulunuyor. Ama bunlardan en önemlisi Justin Kruger ve David Dunning adlı iki Amerikalı psikolog tarafından yapılan ve Dunning Kruger Etkisi olarak adlandırılan çalışmadır.

Bu çalışmanın teorisi; cehaletin gerçek bilginin aksine bireyin kendine güvenini artırdığıdır. Özellikle iş hayatında uygulanan bu çalışma ne yazık ki bu teorinin doğruluğunu kanıtlamıştır.

Bugün yalnız iş hayatında değil pek çok alanda kabul etmek gerekir ki cahil olmak insana daha çok cesaret getiriyor. Cahil insanlar hiç bilmedikleri konular da rahat rahat konuşurken konunun asıl uzmanları onlardan bin kat daha fazla şey bilmelerine rağmen kenardan sadece onları izlemekle yetiniyor.

Bu aslında tam da atalarımızın cahil cesareti dedikleri şeydir. Ah o cahil cesareti bende de olsa demez miyiz bazen bizde.

Ben hayatım boyunca cesur olamadım. Bunu kötü manada söylemiyorum. Korkak biri de değilimdir ama cahil cesaretim de yoktur. Evet, iki farklı ana dalda eğitim görmüş, yabancı dili olan biri olarak ben söylüyorum bunu. Üstelik de yaşım artık 40’a merdiven dayadı.

Her zaman düşünerek konuştum uzman olduğum alanlarda bile. En iyi bilirim asla demedim. Hep benden daha iyi bilecek birileri olduğunu düşündüm. Kesinlikle bildiğim ve emin olduğum konularda bile hep açık bir kapı bıraktım, “bu olasılıklar altında böyledir” dedim. Çünkü ortam ve şartlar değişirse biliyordum ki her şey değişirdi.

Ama bugün çevreme baktığımda görüyorum ki artık bilmeden bilirim, yapmadan da yaparım demek moda olmuş. Hayatımın hiçbir evresinde, yapmadığım bir işi yaptım demedim ya da tam tersi yaptığım bir hatayı yapmadım deyip başkasının üzerine atmadım. 13 yıllık meslek hayatımın ve 39 yıllık yaşamımın hiçbir evresinde. (sadece 2,5-3 yaşında kardeşimin üzerine attığım suçu kapsam dışı bırakıyorum, onun hikâyesi başka bir yazıya, umarım affetmiştir o da beni)

Doğrusu insanlardaki bu deli cesaretinin de nereden geldiğini hep merak etmişimdir. Bugün işinde ve hayatında başarısız olanların bir kısmı bu cahil cesaretine sahip insanlardır. Başarılı olanlar yok mudur? Olmaz olur mu bu tekniği kullanıp çok başarılı olan insanlar da vardır. Ama onların bunun yanı sıra bazı başka meziyetleri de vardır. Örneğin bu başarılı insanların çoğunun pazarlama yetenekleri son derece gelişmiştir. En becerikli oldukları alanlar da kendilerini pazarlayabilmeleridir.

Bu yaşıma kadar hep “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” sözü ile hareket ettim. Ancak görüyorum ki bu yeni dünya düzeninde artık laflar yapılanların önüne geçiyor. Dünya artık bir pazarlama ve tüketim dünyası. En iyi okulları bitirip, diplomaları üst üste koyup, sertifikaları sıralasanız da kendinizi pazarlayamıyorsanız hiçbirinin bir anlamı yok.

Üstelik bu pazarlama işi o kadar büyümüş ki artık özel yaşamlara da geçmiş, kendinizi her alanda gösterebilmelisiniz. O yüzden daha kahve yapmayı bilmeyen kızlarımız sağda solda yemek tarifi vermeye çalışıyor sırf kendilerini gösterebilsinler diye.

Ve bizim mütevazılık yapıp üstlenmediğimiz nitelikler deli cesaretine sahip kişiler elinde küçülüp gidiyor. Peki, ne yapacağız?

Öncelikle devrin değiştiğini anlayacağız. Artık mütevazılığın zamanının geçtiğini, silkinip kendimize gelmemiz gerektiğinin farkına varacağız. Tabii ki gene bilmediğimiz konularda konuşmayacak, yapmadığımız şeyleri yaparım demeyeceğiz. Ama kendimizi pazarlamayı da öğreneceğiz. Uzman olduğumuz konularda konuşmaktan çekinmeyeceğiz.

En önemlisi kendimize güvenecek ve kendimizi göstermeyi öğreneceğiz. Hepsinin ötesinde herkese ve her şeye inat kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Çünkü büyümenin ve gelişmenin sonu yoktur.

Belirtmeden geçmeyelim aslana kafa tutan sevimli kedi fotoğrafı internetten anonim dolaşan bir fotoğraftır. Birden fazla sitede gördüğüm için site isimlerini belirtemiyorum. Ama cahil kedimizi sabırla izleyen aslan tam olarak bizi anlatıyor bence. Çekenin eline, emeğine sağlık diyelim.

Bir sonraki yazıma kadar kal sağlıcakla sevgili okur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir