Mutluluk Paketleri

Tahmin ettiğin gibi sevgili okur. Ben bugünlerde biraz nane mollayım sanki. Artık havadan mı bahardan mı bilemiyorum.

Ama ruh halimin suçlusu da bahar olmamalı bence. Çünkü ben dört gözle baharı bekliyorum.

Bütün mevsimler içinde baharı severim nedense, sonbaharı da severim ilkbaharı da. Büyüdüğüm sahil kenti baharların doyasıya yaşandığı bir şehirdi. Sonu biraz yaza kaysa da en çok baharları severdim ben. Ağaçların rengârenk çiçek açtığı, her yerin çiçek kokuları ile dolduğu bahar ayları benim için en güzel zamanlardı.

Tabii biz de bir de sokak kültürü olduğu için bahar demek daha çok oyun demekti. Genç kızlık dönemlerimde ise daha çok çarşı, daha çok gezmek demekti.

Baharın sonu ise deniz mevsiminin açılışıydı. Nice 23 Nisan’da denize girdiğimi bilirim mesela.

Bugün gene gündelik iş telaşında yazılarımı yazarken birden aklıma yazmak istediğim kelimeler akmaya başladı gene. Ben de bıraktım işi ve başladım size yazmaya.

Biraz önce tamamen farklı bir alanda bambaşka bir konuda çeviri yaparken birden mutluluğun bize aslında hiçbir zaman koca bir paket olarak sunulmadığını anladım.

Mutluluk bize hep küçük küçük paketler halinde sunuluyor ve ne yazık ki paketlerin zaman araları da bayağı bir açık.

Ama bu küçük mutluluk paketlerini hemen tüketmeyip mutlulukları uzun süre yaşamanız da mümkün tabii ki.

Ben şahsen kendi adıma söyleyeyim mutlulukları uzun uzun yaşamaktan yanayım. Hemen tüketip bitirmek istemem.

Ama bazı insanlar sizin küçük mutluluk paketlerini uzun uzun yaşamanıza fırsat vermeden onlardan aldığınız hazzı kısa tutmak zorunda bırakabilir.
Ne yazık ki daha önce de konuştuğumuz gibi hayata olumlu tarafından bakanlar olduğu gibi olumsuz tarafından bakan insanlar da var. Siz küçük mutluluk bulutunuza sarılmış keyifle otururken bulutun kenarından çekiştirip aklınıza sizi huzursuz edecek şeyler sokmak isteyenler de olabilir.

Önemli olan onlara o fırsatı vermemektir. Mutluluk size ait bir şeydir. Mutluluğunuzu kimsenin almasına izin vermeyin.

Onu doyasıya yaşamak sizin hakkınız.

Hayatta öğrenmemiz gereken o kadar çok şey var ki. İnanın öğrenmenin yaşı yok.

Öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden biri de kendi hayatımız ve isteklerimiz hakkında kimsenin söylediklerinin bizim duygu ve düşüncelerimizden önemli olmadığıdır.

Hayattan keyif almayı seçin, olumsuz fikirleri kafanızdan uzaklaştırın ve küçük mutluluklara yer açın bakın her şey çok güzel olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir