Hayat Oyunu

Hayat aslında yaşadıkça öğrendiğiniz bir oyun. Kuralları her gün değişen, bazen istediğiniz oyuncularla bazen de istemediğiniz oyuncularla oynadığınız bir oyun.
Çoğu zaman siz ona değil o size hükmediyor.

Bugün bildiklerimi çok daha önce biliyor olsaydım aynı adımları atar mıydım bilmiyorum. Ama bu adımları atmasam bugünkü kendiyle barışık kadın olur muydum onu da bilmiyorum.

Sanırım ben artık kendimle barıştım. Bir insanın kendiyle barışması ne demektir bilir misiniz? Müthiş bir duygudur. Başkalarının ne dedikleri önemsiz olabilir ama sizin kendiniz için düşündükleriniz önemlidir. Kişinin kendi hakkında ne düşündüğü çevresinin de onun hakkındaki görüşlerini etkiler.

İnsan en acımasız kendini yargılar. Birinin kendi kurduğu mahkemede kendisinin hem avukatı hem yargıcı olması zordur. Yargıçlık ağır basar çoğu zaman. Hep kaybeder davaları.

Ben hayat boyu hep kendi kendimin yargıcı oldum, en çok ben eleştirdim kendimi, hatalarımda en çok ben kızdım. Ama şimdi biliyorum ki ben de herkes gibiydim aslında ne eksik ne fazla, etten ve kemikten. Her insan gibi hata yapabilir, hatalarımdan dersler çıkarabilirdim.

Geçmişte sanırım bu kadar net görmüyordum bu durumu. Artık izin veriyorum hata yapmaya çünkü bugün beni ben yapan geçmişte yaptığım hatalar.

Oysa nedense insanoğlunu en çok korkutan şey hata yapmak, kimse hata yapmak istemiyor. Hata yaptığındaysa hatasını üstlenmeyip başkasına atmak için türlü çareler arıyor.

Her hata insana bir şey öğretir, tabii onu anlamak isterseniz. Ve hatalar sizi bir üst basamağa taşır. O hatayı yapmasanız bunun yanlış olacağını bilemez ve belki bir yıl sonra yine aynı şeyi yapabilirsiniz. Ama hatayı yapmış ve yaşamışsanız o hataya bir daha düşmezsiniz. Hatanızdan ders almışsınızdır.

Hatalarınızdan kaçar onu başkalarına yüklerseniz hayat boyu hatalarınızdan ders almadan boşu boşuna yaşarsınız. Oysa hayatın tek bir anı bile boşa geçirilmeyecek kadar kıymetli.

Ben hatalarımdan ders almayı öğrendim. Şunu biliyorum ki bugün olduğum kişiyi o hatalara borçluyum.

Artık hata yapmıyor muyum? Yapmaz olur muyum daha çok yapıyorum belki. Ama kendime karşı daha yumuşak davranıyorum, o eski katı yargıç değilim sanırım.

Sizde öyle yapın, izin verin kendinize hata yapmak için. Hata yaptığınızda da yumuşak davranın kendinize çünkü sizi sizden daha iyi kimse anlayamaz.

Ne güzel söylemiş Sezen Aksu şarkısında;

“Küçüğüm daha çok küçüğüm bu yüzden bütün hatalarım.
Övünmem bu yüzden, bu yüzden kendimi özel, önemli zannetmem”

İşte ben de hala hata yapacak ve her bir hatamdan ders alacak küçüğüm. Çünkü biliyorum ki büyümem için hata yapmam lazım.

Bizi ancak hatalarımız büyütür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir