Eylül Aşkına

Eylül Aşkına

Her zaman sevdim sonbaharı. İlk başta okul açılıp arkadaşlarıma kavuşacağım için severdim sonbaharı. Eylül gelip de okullar açıldı mı benim eteklerimde ziller çalardı. Sonrasında ise o ilk aşkın yelleri başımda eserken sevdiğimi görebileceğim için severdim Eylül’ü.

Tabi bir de Eylül çocuğu olduğum için, bir sonbahar gününde doğduğum için severdim bu ayı.

Şimdi geri ye dönüp baktığımda hiç ayrılık yaşamamışım Eylül’de, hep yeni başlangıçlara yeni heyecanlara gebe olmuş Eylül.

Oğluma hamile kaldığımda nedense kız olacağını düşünmüştüm. Ne isim koyacaksınız diye sorduğunda doktor, ‘’Eylül’’ demiştim. ‘’Bence o ismi biraz erteleyin’’ dedi, çünkü bir oğlumuz olacaktı ve nedense Eylül hep bir kız adı olarak anılmıştı.

Eylül bana ayrılıkları değil de kavuşmaları hatırlattı hep, hani Alpay’ın o ünlü şarkısında dediği gibi

‘’Gel, Eylül de gel ’’

Aslında sonbahar aşkları bir başkadır. Hep Kasım ayı aşk ile anılsa da asıl aşk mevsimi Eylül’dür bence. Üstelik Eylül aşkları yaz ve ilkbahar aşklarına benzemez, hoppa ve şımarık değildir onlar gibi daha sağlam basar ayakları yere; yaşanmışlıkları, kırılmışlıkları vardır.

Yaz aşkları gibi saman alevi gibi değildir üstelik, bir yanıp bir sönmez, daha uzun ömürlüdür.
Ne de olsa o bir ‘’son’’bahar aşkıdır.

Herkes ilk aşkın büyüsünü anlatır, evet unutulmazdır ilk aşk, yıllarca hatırlanır. Ama bence asıl son aşk büyülüdür. Çünkü onda ilk aşkın ve arada yaşanan nice aşkların öğrenilmişliği vardır. Tecrübe aynı hataları tekrarlamasını önler insanın. İki taraf da daha anlayışlı daha duyarlıdır.

Yazık ki ilk aşk da son aşk da biter, sizi aşkınızı evrimleştiremez ve arkadaş olmazsanız yitip gider yaşadıklarınız.

Arkadaş olmayı ve arkadaş kalmayı başarabilirseniz hayat boyu yoldaşınız olur size, o sizin canınızı dinler, korur, özler siz onun.

İnanın aşık olmak kolaydır, yoldaş olmak zordur. O yüzden aşık çokken hayatınıza, canınıza yoldaş olacak insan azdır. Bulduysanız can yoldaşınızı sakın bırakmayın, tutun elinden sıkı sıkı.

Bulamadıysanız dilerim bu Eylül size can yoldaşınızı kazandırır ve iliklerinize kadar hissedeceğiniz o aşkı bu Eylül’de bulursunuz.

O zaman kim bilir siz de belki benim kadar seversiniz Eylül’ü.

Eylül’de gel, Eylül’de ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir